Nasze sklepy

Nasze sklepy

www.hipermarketkosmetyczny.pl

» Odkryj nasze sklepy

Autoklawy kosmetyczne 

W miejscach, gdzie w trosce o dobro i zdrowie klientów lub pacjentów niezbędne jest bezwzględne przestrzeganie higieny, sterylizacja narzędzi jest koniecznością. Przeprowadzanie zabiegów niesterylnymi instrumentami mogłoby stanowić realne zagrożenie dla zdrowia lub życia. Z tego powodu autoklaw w kosmetyce jest dziś standardem. Obowiązek jego posiadania w salonie kosmetycznym nakłada na właścicieli Sanepid.

Wykorzystywanie w codziennej pracy autoklawu to nie tylko spełnienie nałożonego przez prawo wymogu. Autoklaw w gabinecie kosmetycznym umożliwia utrzymanie narzędzi w idealnej czystości oraz świadczy o profesjonalizmie gabinetu i najwyższej jakości świadczonych w nim usług.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z naszą pełną ofertą i wybierz swój własny sterylizator do gabinetu kosmetycznego.

Autoklaw do gabinetu kosmetycznego – co to jest?

Autoklaw jest urządzeniem służącym do sterylizacji narzędzi: chirurgicznych, kosmetycznych, stomatologicznych oraz stosowanych w studiach tatuażu, salonach piercingu i gabinetach medycyny estetycznej. Autoklaw umożliwia niszczenie wszelkich form drobnoustrojów (w tym form przetrwalnikowych). Dzięki zastosowaniu urządzenia, sterylne narzędzie jest całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu.

Pokazuje 1 - 24 z 24 elementów

Autoklaw do salonu kosmetycznego – jak działa?

Dzięki rozwojowi technologii sprzęt wciąż zyskuje nowe funkcjonalności, a do tego jest stosunkowo tani i coraz bardziej kompaktowy.

Autoklaw jest zamkniętym hermetycznie urządzeniem, które jest wewnątrz ogrzewane. We wnętrzu komory sterylizacyjnej utrzymywana jest wysoka temperatura i ciśnienie. Powstała wskutek tego kondensacja pary wodnej, prowadzi do uwolnienia się energii, która całkowicie niszczy drobnoustroje. Autoklawizacja eliminuje m.in. wirusy, bakterie oraz ich formy przetrwalnikowe. Parowo-ciśnieniowy autoklaw kosmetyczny jest obecnie najskuteczniejszą metodą sterylizacji narzędzi w salonach.

Mały autoklaw kosmetyczny – trzy klasy urządzeń

Według normy EN 13060 wyróżnia się trzy podstawowe typy autoklawów.

Spotykamy:

 1. Autoklawy klasy B – pozwalają na przeprowadzenie skutecznej sterylizacji wyrobów medycznych zapakowanych i niezapakowanych. Wykorzystują metodę próżni frakcyjnej, która redukuje ilość powietrza wewnątrz komory sterylizacyjnej. Skażone powietrze jest usuwane z komory. Warto zaznaczyć, że nawet mały autoklaw kosmetyczny tej klasy umożliwia sterylizację wyrobów masywnych, porowatych i narzędzi wąskokanałowych.
 2. Autoklawy klasy S – są dobrą opcją dla placówek, w których nie używa się złożonych narzędzi wgłębionych. Urządzenie pozwala sterylizować narzędzia porowate, przegubowe, uchwyty do igieł, nożyce itp. Autoklaw typu S działa na zasadzie frakcjonowanego przepływu lub prostego przepływu z podciśnieniem wstępnym. Powietrze jest usuwane z komory sterylizacyjnej, ale nie tak skutecznie, jak w autoklawach klasy B.
 3. Autoklawy klasy N – ta klasa sprzętu przeznaczona jest to wyjaławiania tylko prostych materiałów. Autoklawy te nie spełniają swojej funkcji w przypadku narzędzi wgłębionych lub porowatych.

Jaki autoklaw do gabinetu kosmetycznego?

Wszystko zależy od wielkości salonu. Kosmetyka to branża, w której dominują raczej niewielkie gabinety. W związku z tym najczęstszym wyborem będzie autoklaw z komorą sterylizacyjną o pojemności 8 litrów.

Istotne jest to, żeby tacka lub koszyk zmieściły jednocześnie kilka pakietów narzędzi. Co ważne, narzędzia pracujące (m.in. cążki, nożyczki) muszą być sterylizowane w pozycji otwartej. W przeciwnym razie sterylizacja będzie mało skuteczna. Pakiety nie powinny być upchnięte na siłę. Aby cała powierzchnia narzędzi została wysterylizowana, muszą one swobodnie spoczywać na tacce.

Warto wziąć to pod uwagę, dobierając rozmiar urządzenia. Inaczej trzeba będzie poddawać narzędzia dekontaminacji częściej, niż byśmy tego chcieli.

Autoklawy o pojemności 8 i 12 litrów to urządzenia, które można kupić naprawdę tanio.

Z uwagi na cechy szczególne tego typu urządzeń, autoklaw w salonie kosmetycznym powinien należeć do klasy B. Te urządzenia spełniają wszelkie standardy sanitarne i zapewniają najwyższą jakość sterylizacji narzędzi.

Autoklawy – wymogi Sanepidu

Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 5 grudnia 2008 roku mówi o tym, że by zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, należy używać sterylnych i bezpiecznych narzędzi, które mogą powodować przerwanie ciągłości skóry.

Jeżeli nie masz pewności, czy autoklaw jest wymagany w salonie kosmetycznym, odpowiedź brzmi "tak". Sanepid w związku z ryzykiem lub koniecznością przerwania ciągłości skóry w trakcie zabiegów w salonach kosmetycznych, studiach tatuażu, gabinetach stomatologicznych i medycyny estetycznej, nakłada na te placówki obowiązek posiadania autoklawu.

Historia procesów sterylizacji musi być dokumentowana (ułatwia to autoklaw z drukarką) i archiwizowana, a obecność urządzenia w salonie jest regularnie sprawdzana przez Sanepid.

Przepisy mówią o tym, że informacje o dacie sterylizacji, zastosowanym programie, wysokości temperatury i wartości ciśnienia muszą być przechowywane przez 10 lat. Jeśli chodzi paski testowe z każdego pakietu, okres ten został skrócony do lat pięciu.

Autoklawy kosmetyczne – na co zwrócić uwagę?

Wiedząc, do czego służy autoklaw, warto poznać parametry, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu danego modelu.

Czynniki, którymi należy kierować się przy wyborze autoklawu, to:

 • klasa urządzenia – autoklaw do gabinetu kosmetycznego powinien należeć do klasy B;
 • ciśnienie robocze – odpowiednio wysokie ciśnienie skutecznie likwiduje drobnoustroje;
 • czas trwania procesu – im krótszy, tym lepiej – czas to pieniądz;
 • certyfikacja – autoklaw do salonu kosmetycznego powinien mieć europejski certyfikat wyrobu medycznego;
 • obecność drukarki – ułatwia archiwizację informacji o sterylizacji;
 • głośność pracy – hałas mógłby powodować dyskomfort i pozostawiać złe wrażenie o gabinecie;
 • wymiary – pojemność jest niezwykle ważna, ale liczy się też zewnętrzny wymiar urządzenia;
 • łatwość obsługi – intuicyjny panel to wielki atut;
 • wygląd – atrakcyjny design jest coraz częściej branym pod uwagę kryterium;
 • cena.

Autoklaw – cena

Jeśli chodzi o autoklawy kosmetyczne, ceny poszczególnych urządzeń zależą od wielkości i pojemności sterylizatora oraz od wbudowanych funkcji dodatkowych (np. drukarka). Co do pojemności, im jest ona większa, tym wyższy koszt urządzenia. W salonach kosmetycznych popularnym rozwiązaniem jest autoklaw kosmetyczny mały (mogący służyć także jako autoklaw domowy), którego cena zwykle mieści się w przedziale od 4,5 do 5 tys. złotych. Są to urządzenia o pojemności 8 litrów, które mają doskonałe opinie użytkowników.

Autoklaw kosmetyczny – dlaczego warto?

Specjalistyczny autoklaw mały bądź średni jest obowiązkowym wyposażeniem gabinetów kosmetycznych, stomatologicznych, podologicznych i salonów fryzjerskich. Używają go też studia tatuażu. Jeśli zastanawiasz się, jaki sterylizator do narzędzi kosmetycznych wybrać, odpowiedź znajdziesz, kontaktując się z naszym zespołem. Dysponujemy doświadczeniem i wiedzą, która pozwoli nam dobrać produkt, który w pełni zaspokoi Twoje potrzeby. Znajdziesz tu profesjonalne i tanie autoklawy dostosowane do profilu każdej działalności.